top of page
שאלות ותשובות: FAQ

שאלות ותשובות 

 • אני עובר עכשיו תהליך של בירור יהדות כל המשפחה שלי 4 דורות אחורה יהודים יחד עם זאת, מעט מסמכים שרדו מה עושים?
  נשמח לקבוע פגישה או לשוחח בטלפון על מנת לראות יחד, כיצד מובילחים את התהליך. אתה מוזמן לפנות אלינו ע"פ הפרטים שבאתר.
 • לאמא שלי רשום שהיא רוסיה כי כשהיא נולדה (ב-1951) סבתא שלי הסתירה שהיא יהודיה,לאחות של אמא שלי לא רשום בכלל ידע (היא נולדה ב-1941). מה אני צריכה לעשות? הם אפילו לא דיברו איתי בדיון, לקחו את המסמכים ואמרו לי להמתין בחוץ, ואחרי הם אמרו שאקבל תשובה בדואר תוך כמה ימים. איך אני יכולה להוכיח שאני יהודיה?
  לצערנו, מצב זה קורה לפעמים בשל חוסר מידע. עם זאת, אם את בטוחה ביהדות, לדעתי צריך לעשות מאמץ מירבי ולהגיע לפתרון, ולא להתייאש בדרך. אנא פני בהקדם אל מרכז "שורשים" לקביעת פגישה, כדי שנוכל יחד לבחון את כל הפרטים.
 • עליתי לארץ מאוקראינה עם ההורים, סבא וסבתא (מצד האמא) ב-1991. בידינו צילום תעודת לידה של אימי שבה כתוב שהיא יהודיה. בנוסף, בידינו תעודת פטירה של סבתי ז"ל שבה כתוב שהיא יהודיה. סבתי נקברה בארץ בבית קברות יהודי. האם זה יכול להספיק כהוכחת יהדות? מה אני צריכה לעשות? הם אפילו לא דיברו איתי בדיון, לקחו את המסמכים ואמרו לי להמתין בחוץ, ואחרי הם אמרו שאקבל תשובה בדואר תוך כמה ימים. איך אני יכולה להוכיח שאני יהודיה?
  מניסיוננו זה לא מספיק, יש צורך בתיעוד מקורי. אך אני בטוח שנוכל לבדוק יחד אחר חומר רלוונטי נוסף שיסייע. את מוזמנת ליצור קשר.
 • במקרה ואין את כל התעודות, הבנתי כי כל התהליך של הוכחת יהדות יכול לקחת חודשים, האם זה בגלל שמבררים על נוכחות כל המסמכים ממשרד הפנים בברהמ, אם כן אפשר לקבל אותם אחר כך?
  כל מקרה שונה מחברו. כמובן, בברה"מ לשעבר יש לעתים אפשרות לקבל תעודה, אבל לרוב זוהי תעודה חדשה, המעידה על רישום ולא תעודה מקורית. הכי נכון לא ללמוד בתחום זה מנסיונם של אחרים, אלא לעשות את הבירור בצורה יסודית ומקצועית.
 • אני רציתי לשאול אם אני יכולה להוכיח יהדות כאשר אין לי תעודת לידה מקורית (גם לאימא אין), יש לנו צילומים של תעודות אלו וצילום של תעודת לידה של סבתא מ1952. במידה והתשובה היא לא, מה התהליך להוכחה? איזה עוד מסמכים אפשר להציג שיעזרו להוכחה?
  אם את בטוחה בכך שאמך היא יהודיה, צריך לעשות מאמץ מירבי להוכיח זאת. הדבר חשוב ביותר עבורך ועבור הדורות הבאים של משפחתך. בסך הכל כולנו רוצים להשתייך לעם אחד ומאוחד, וחייבים להשתדל ולהסיר מחיצות פנימיות מיותרות. כמובן, תעודות לידה מקוריות הנן חשובות, אך לא רק הן. כדאי לנסות ולבחון את כל התמונה המשפחתית. רצוי מאוד לאסוף תעודות שונות של המשפחה, אפילו את חושבת שהן מיותרות. כמו כן רצוי לחפש תמונות משפחתיות מזמנים שונים. אני מציע שתקבעי פגישה במשרדנו וננסה יחד להרכיב את "הפאזל החסר".
 • בת זוגתי ואני עומדים להנשא, אך הרבנות אינה מאשרת לנו לערוך טקס חופה "רגיל" משום שלחברתי אין מספיק מסמכים שיוכיחו את היהדות שלה, זאת למרות שבתעודת הזהות היא רשומה יהודיה. נרשמנו ברבנות רחובות ונענינו בשלילה. אודה אם תוכלו לעזור לנו
  התופעה בהחלט מוכרת. בדרך כלל, כשיש חוסר מידע, מופנים הפונים לבית הדין הרבני. הרישום בת.ז. כידוע אינו מהווה ראיה, זוהי גם מדיניות משרד הפנים. אתם מוזמנים לפנות למרכז "שורשים", כדי שנוכל יחד לבחון דרכים נוספות להוכחה. נשמח לסייע ככל שנוכל

במידה ויש לך שאלה שלא מצאת עליה תשובה כאן, נשמח לשמוע אותה ולעלות בהמשך.

תודה על שאלותך

bottom of page