top of page

האם יהדות צריכה אישור?

עליתם בגיל צעיר או שנולדתם להורים עולים, יש לכם אזרחות ישראלית, אתם מדברים עברית רהוטה, עשיתם שירות צבאי, אכלתם סופגניות בחנוכה ומצה בפסח. יחד עם זאת, בבוא היום תצטרכו להוציא אישור יהדות מטעם בין הדין הרבני.

 

אישור יהדות הוא מסמך חובה עבור כל המעוניין לערוך טקס יהודי משפחתי, כגון חתונה, ברית מילה ובר מצווה. כמו כן, אישור יהדות הוא מעין דרכון קהילתי שישמש אתכם גם בחו"ל. לא חייבים לחכות עד למועד האירוע, אפשר ואף מומלץ להוציא אישור יהדות מראש. אנחנו ב"צהר לשורשים" נעזור לכם בכל שלב, נטפל בחסמים בירוקרטיים ונלווה אתכם לאורך כל הדרך.

 

4 סיבות להוכיח את יהדותכם

ראשית, הסיבה הטכנית. כל מי שמעוניין בעריכת חופה על ידי הרבנות או בקיום טקס משפחתי אחר, כגון ברית מילה או בר מצווה, צריך להוכיח את יהדותו. אזרחות ישראלית בלבד לא מספיקה, משום שהיא מוענקת לא רק ליהודים על פי ההלכה, כלומר, למי שנולד לאם יהודייה או התגיירו בגיור מוכר.

 

שנית, הסיבה החברתית חשובה לא פחות. מי שמרגיש את עצמו חלק בלתי נפרד מעם ישראל, יהיה מעוניין לסגור את כל הקצוות שנוצרו עקב נדידתם של יהודים על פני הגלובוס ב-2000 השנים האחרונות.

 

שלישית, אישור יהדות ישמש אתכם לא רק בארץ. זהו מעין דרכון שפותח דלתות לקהילות היהודיות בחוץ לארץ. אם אתם תחליטו להעתיק את מקום מגוריכם לחו"ל, אישור יהדות יעזור לכם להתקבל לקהילה היהודית, לשלוח את הילדים למחנה קיץ או לבית ספר יהודי, לערוך חופה ועוד.

 

הסיבה הרביעית היא רגשית. תוך כדי התהליך תצפו באלבומים משפחתיים, תיזכרו ברגעים יפים, תעלעלו במסמכים מצהיבים ותגלו את השורשים שלכם מחדש.

 

אישור בירושה

 

אם אימא שלכם, האחים או האחיות מצד האם התחתנו בארץ דרך הרבנות, אישור היהדות שלהם תקף גם כלפיכם. כל מה שצריך, זה להוכיח קשר משפחתי ישיר ביניכם. 

 

לצורך כך פנו ללשכת הרבנות או למועצה הדתית במקום מגוריכם והציגו את המסמכים הבאים:

 

  • תעודת הנישואין/ אישור יהדות של הוריכם/אחיכם שהונפקה על ידי הרבנות הראשית לישראל

  • מסמכים המעידים על הקשר המשפחתי ביניכם

 

הוכחת היהדות שלב אחר שלב

 

בבית הדין הרבני דורשים בין היתר את המסמכים הבאים:

 

  • תעודת הזהות שלך + ספח

  • תעודות הלידה שלך, של האחים/אחיות, של אימא ושל סבתא מצד אימא

  • תעודת הלידה של אבא

  • תעודות הנישואין של אימא ושל סבתא מצד אימא

  • במקרה של הורים גרושים, תעודת הגירושין של אימא

  • כל מסמך נוסף השייך לחלק ה"אימהי" במשפחה: פנקסי עבודה/חברות במפלגה, דיפלומות, תעודות מבתי ספר וכד’

  • תמונות משפחתיות המתעדות דורות שונים

 

כמובן, תוכלו לאתר את כל המסמכים לבד, באמצעות פנייה לארכיונים בארץ המוצא של ההורים ועוד. אבל אם חסרה לכם תעודה כלשהי, או שאתם מעדיפים לקבל עזרה וליווי מקצועיים ומוכחים בכל שלבי התהליך, זה הזמן לפנות אלינו, אל "צהר לשורשים".

 

ביחד נגלה את שורשיכם

 

ל"צהר לשורשים" יש ניסיון רב שנים באיתור ומציאת מסמכים והוכחות עבור אלה המבקשים לקבל אישור יהדות. יש לנו קשרים ענפים עם הגורמים הרשמיים הרלוונטיים ועם קהילות יהודיות ברחבי העולם.

 

בנוסף, ב"צהר לשורשים" יבצעו הערכה מקצועית של המסמכים הנמצאים ברשותכם. במידה שיש צורך בהשלמות לקראת הגשת הבקשה לאישור יהדות בבית הדין הרבני, הארגון יסייע לכם בכל צעד ושעל. 

 

כמו כן, אנחנו יכולים לספק לכם מכתב המלצה עבור בית הדין הרבני. בגלל המוניטין של "צהר לשורשים", להמלצות שלנו יש משקל רב.

 

 

כמה זה עולה?

 

השירות ניתן בחינם. "צהר לשורשים" היא עמותה ללא כוונות רווח. הרווח היחיד שלנו הוא הזכות לעזור לעם ישראל. מרכז "צהר לשורשים״ נתמך על ידי המשרד ראש הממשלה וקרנות פרטיים ומדי שנה עוזר לכ-4500 ישראלים.

 

ליצירת קשר היכנסו לאתר https://www.shorashimcenter.org.il או חייגו 02-624-2206     

bottom of page